Незважаючи на, здавалося б, нездоланне лідерство Росії, економіка країни, заснована на війні, є нежиттєздатною і починає руйнуватися, йдеться в статті з Economist. Автори наголошують, що демократія повинна скористатися занепадом російської економіки, посиливши економічний тиск, і таким чином перекреслити будь-який імпульс, який, здавалося б, має Росія.
У статті стверджується, що санкції проти Росії, всупереч думці деяких людей, справді мають значний вплив. Такі санкції не лише порушують логістику, але й збільшують витрати. Про це свідчить зростання російських споживчих цін, які до кінця 2021 року злетіли більш ніж на третину, насамперед через витрати на імпорт та високу інфляцію заробітних плат, спричинену дефіцитом робочої сили. Поряд зі зменшенням, а також старінням населення та великою кількістю жертв у війні в Україні, ця інфляція додає до зростаючих викликів, з якими стикається Росія.
Автори відзначають, що для боротьби з нестримною інфляцією та відтоком капіталу російський центральний банк підвищив ключову процентну ставку до 21%. Високі відсоткові ставки збільшують витрати державного сектору на виплату відсотків, спонукають бізнес віддавати перевагу ліквідності, а не інвестиціям, і ставлять під загрозу прибутки. Тим не менш, ВВП Росії все ж вдалося досягти зростання близько 3,5% у 2024 році, значною мірою завдяки секторам, безпосередньо пов’язаним з війною.
Видання підкреслює значну роль військових витрат Росії у розвитку економіки. Для фінансування свого дефіциту Росія вдається до внутрішніх запозичень: нові борги беруть на себе вітчизняні банки, які обмінюють державні облігації на готівку в центральному банку. У цьому процесі центральний банк опосередковано друкує гроші для фінансування військових витрат уряду. Тим часом, рубль сильно знецінився, і його утримання від падіння в першу чергу пов’язане з підтримкою центрального банку.
У статті наводяться переконливі аргументи на користь посилення економічного тиску на Росію та обмеження можливостей для ухилення від санкцій, однією з яких є російська практика використання іржавих незастрахованих танкерів для підпільного транспортування російської нафти по всьому світу. Європейські країни докладають спільних зусиль, щоб обмежити цю практику, посилюючи економічну напругу щодо Росії.
У статті робиться висновок, що поряд з посиленням економічного тиску на Росію, Європа, Америка та їхні союзники повинні продовжувати підтримувати Україну у військовому та економічному плані. Незважаючи на майбутню зміну адміністрації, очікується, що зобов’язання Америки підтримувати Україну, Європу і зберігати свій глобальний вплив залишаться незмінними.
Підписуйтесь на Telegram канал Чути, щоб не пропускати важливі статті