Затримка з відмовою Чехії від російської нафти

Main4 Reuters

Reuters нещодавно пролило світло на подальшу залежність Чехії від російської нафти, незважаючи на наявні альтернативи. У статті висвітлюються геополітичні наслідки цього рішення на тлі триваючої війни в Україні.

Публікація підкреслює, що Чехія має необхідну інфраструктуру і резерви для поступової відмови від імпорту російської нафти. Однак країна зволікала з цим стратегічним кроком, роблячи значний внесок у російські доходи. “Чеський імпорт сирої нафти приніс російській державі майже 3 мільярди євро податкових надходжень”, – зазначається в статті.

Автори вказують, що розширення Трансальпійського трубопроводу (TAL) могло б повністю замінити російську нафту. Однак державний оператор трубопроводу і домінуючий нафтопереробний завод не повністю використали цей ресурс. “Понад 100 мільйонів євро продовжують надходити до Кремля щомісяця”, – йдеться у статті.

Фінансові мотиви, схоже, керують небажанням Чехії скорочувати імпорт російської нафти. Orlen Unipetrol, домінуючий нафтопереробник, отримує вигоду від дешевшої російської нафти. “Російська нафта в середньому на 20% дешевша за азербайджанську”, – підкреслюється в статті.

Автори стверджують, що Чехія могла б наслідувати приклад Болгарії, яка успішно відмовилася від російської нафти. “Болгарія скасувала власне звільнення, посилаючись на форс-мажорні обставини”, – зазначається в статті. Цей крок не призвів до ризиків у постачанні або підвищення цін на паливо, що свідчить про те, що Чехія могла б зробити те ж саме без серйозних економічних наслідків.

Підписуйтесь на Telegram канал Чути, щоб не пропускати важливі статті