Розслідування Guardian розкриває тривожний розвиток подій у війні, що триває проти України. Європейські та американські судновласники продали понад 230 танкерів “тіньовому флоту”, який допомагає Росії уникати санкцій. Цей флот допомагає фінансувати військові зусилля Москви, що викликає занепокоєння щодо ефективності нинішніх санкцій.
Видання підкреслює, що грецькі власники продали найбільше танкерів – 127, за ними йдуть британські, німецькі та норвезькі компанії. Ці судна, часто старі і призначені на металобрухт, були продані з націнкою покупцям з країн, які не беруть участі в санкціях проти Росії. У доповіді наводиться випадок, коли два танкери, що належали Греції, були продані, а потім використані для транспортування російської нафти.
Автори зазначають, що цей тіньовий флот, який налічує близько 600 суден, відповідає за транспортування 70% російського експорту нафти. У розслідуванні, проведеному спільно з Київською школою економіки, було проаналізовано численні морські документи, щоб виявити цю діяльність.
Західні уряди занепокоєні подвійним використанням цих кораблів для шпигунства та саботажу підводної інфраструктури. Аналітик з Lloyd’s List зауважив: “Раптово вартість цих кораблів подвоїлася, тож вони поспішили їх продати”, вказуючи на фінансову мотивацію, що стоїть за цими продажами.
Незважаючи на нові правила ЄС щодо запобігання порушенням санкцій, з кінця 2023 року 32 танкери, що належать європейським компаніям, приєдналися до тіньового флоту. ЄС і США наклали санкції на 70 окремих танкерів, і очікується, що їх буде більше. Однак опір країн-членів з потужним судноплавним сектором, таких як Греція та Мальта, перешкоджає подальшим заходам.
Підписуйтесь на Telegram канал Чути, щоб не пропускати важливі статті