Хоча адміністрація новообраного президента Дональда Трампа та різні європейські уряди часто розходяться в думках, вони, схоже, об’єдналися щодо політики розгортання європейських військ в Україні після завершення конфлікту. Такої домовленості було досягнуто під час зустрічі президента України Володимира Зеленського та президента Франції Еммануеля Макрона. Однак фактична функція та вплив цих сил залишаються невизначеними та суперечливими.
У статті, опублікованій у Financial Times, окреслюються дві можливі ролі цих сил: миротворчі та стримувальні. Як миротворчі сили, європейські війська могли б забезпечити припинення бойових дій. Однак, оскільки європейські держави відкрито підтримують Україну, вони не можуть справедливо виступати в ролі нейтральних миротворців третьої сторони. Інша модель – “сили розтяжки” – є стримуючим фактором для потенційних загарбників, демонструючи прихильність країн, що їх відряджають. Історичні приклади включають американсько-британсько-французьке розгортання у Західному Берліні під час холодної війни.
Видання наголошує на необхідності для європейських лідерів визначитися з готовністю до участі в потенційному конфлікті з Росією до того, як розгортати будь-які війська. Передчасне розгортання сил до прийняття такого рішення було б непрагматичним. Крім того, переговори між воюючими сторонами, Росією та Україною, швидше за все, диктуватимуть параметри постконфліктного розгортання. Вимоги Росії до України не розміщувати іноземні війська можуть ускладнити зусилля з врегулювання конфлікту.
Автори відзначають, що європейські сили в Україні можуть в кінцевому підсумку залучити США, що підриває прагнення новообраного президента Дональда Трампа до того, щоб ЄС і Великобританія самостійно вирішували питання безпеки. Оскільки європейські військові часто покладаються на США під час проведення операцій за межами їхньої території, широке розгортання військ в Україні може викрити цю залежність. Крім того, існуватиме сильний тиск на США, щоб вони втрутилися, якщо Росія порушить перемир’я і нападе на європейські сили. Гіпотетична ситуація, коли США утримаються від втручання в конфлікт між Росією і американськими союзниками, може завдати непоправної шкоди довірі до НАТО. Тому відповідні лідери повинні ретельно обміркувати ці потенційні наслідки, перш ніж погоджуватися на розгортання військ.
Підписуйтесь на Telegram канал Чути, щоб не пропускати важливі статті